
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 11280
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.04693 | $0.46930 |
| 50 | $0.04402 | $2.20100 |
| 100 | $0.04129 | $4.12900 |
| 500 | $0.03129 | $15.64500 |
| 1000 | $0.02813 | $28.13000 |
| 3000 | $0.02300 | $69.00000 |
| 5000 | $0.01881 | $94.05000 |
